
Přednášky v památníku – Soudní procesy s válečnými zločinci
14. 5. 2025Na poválečné soudní procesy v Československu, včetně toho největšího s K. H. Frankem, který byl kromě jiného souzen na svůj podíl na vypálení Lidic, se blíže podívá PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D., z Historického ústavu AV ČR. Přiblíží také dva procesy spojené s Pardubicemi.
Přednáška proběhne ve středu 14. května od 18 hodin v kinosále Památníku Zámeček, vstupné je 50 Kč. Na další přednášky, které pořádáme k 80. výročí konce 2. světové války, se můžete těšit každou květnovou středu.
Květen 1945 – měsíc osvobození i nelítostného násilí. Válka se chýlila ke konci, ale v ulicích českých měst a vesnic se stále bojovalo a umíralo. Ve východních Čechách gradovalo povstání, kdy se místní obyvatelé chopili zbraní proti okupantům. Odpor narážel na brutální nacistické protiakce – vraždy povstalců a civilistů se odehrávaly ještě i po podpisu kapitulace říšsko-německých armád. Jenže násilí neskončilo s posledními výstřely. Poválečné dny přinesly novou vlnu účtování – spontánní mstu i organizované procesy. Jak se československá společnost vyrovnávala s léty nacistické okupace? Jakou roli hrály retribuční soudy ve formování poválečné justice a politického vývoje?
Stěžejním tématem přednášky budou tři zásadní poválečné procesy, které odrážejí nejen potřebu potrestat válečné zločiny, ale i měnící se tvář poválečné československé politiky. Největší z nich, proces s Karlem Hermannem Frankem, byl jedinečný svým rozsahem, publicitou i dramatickými zvukovými záznamy. Další dva se přímo dotýkají Pardubic a jejich příběh vás možná překvapí svou brutalitou a širšími souvislostmi. Přijďte si poslechnout, jak se historie lámala v soudních síních, na popravištích i v ulicích měst. Co bylo spravedlností, a co jen touhou po odplatě? (Anotace: Vojtěch Kyncl)