Proměna Památníku Zámeček Pardubice získala Cenu odborné poroty na výstavě Má vlast cestami proměn
11. 11. 2024Revitalizace Památníku Zámeček Pardubice byla oceněna v rámci 15. ročníku česko-slovenské putovní výstavy Má vlast cestami proměn / Moja vlasť – kultúrne premeny prestižní Cenou odborné poroty. Slavnostní ceremoniál proběhl ve čtvrtek 7. listopadu v Senátu Parlamentu České republiky, cenu přezvali 1. náměstek primátora statutárního města Pardubice Jakub Rychtecký, ředitel památníku Viktor Janák a spoluautor projektu revitalizace, architekt Vít Podráský.
„Velmi si tohoto ocenění vážím, protože vnímám, že je odměnou pro celý tým, který se na přestavbě památníku podílel. Patří všem, od tvůrců ideového konceptu a libreta expozice, přes kolegyně a kolegy z úřadu, až po autory citlivého architektonického řešení i samotné dodavatele stavby. Cena náleží všem, kdo se podíleli na citlivé modernizaci a obnově této národní kulturní památky, a děkuji jim, že v Pardubicích vytvořili nejen důstojný památník 194 obětem nacistické perzekuce, ale i místo, které přináší poznání a vzdělává současnou i budoucí generaci,“ uvedl náměstek primátora Jakub Rychtecký a předseda dozorčí rady památníku, který stál u zrodu myšlenky obnovy památníku s cílem tento dříve běžně nepřístupný a oplocený areál národní kulturní památky otevřít veřejnosti. „Pardubický Památník Zámeček připomíná hrdinství, ale i tragické osudy našeho národa v období Heydrichiády. Srdečně zvu všechny, kdo ještě na Památníku Zámeček nebyli, k jeho návštěvě – v kontextu současného světového dění je představované téma stále mimořádně aktuální. Nesmíme ztrácet paměť.“ Soutěž na rekonstrukci a revitalizaci pietního území byla vypsána v roce 2017, vybrán byl projekt architektů Jana Žalského a Víta Podráského. Nová budova expozice se veřejnosti otevřela 26. října 2021. Město Pardubice rekonstruovalo a modernizovalo památník s významným přispěním Evropské Unie, ITI Hradecko-pardubické aglomerace.
Ceny udělila devítičlenná česlo-slovenská odborná porota, dva náhradníci měli poradním hlas. „Ocenění z výstavy Má vlast cestami proměn opět dokazuje, že památník je přitažlivý nejen svým příběhem, ale také svým provedením. Prostor a obsah expozice jsou si rovnocennými partnery a společně u návštěvníků vytváří silný zážitek,“ uvádí ředitel Viktor Janák. Pan architekt Vít Podráský byl pozván do poroty 16. ročníku projektu.
Jedná se o další z řady českých i mezinárodních úspěchů, kterými se realizace projektu Památníku Zámeček Pardubice může pyšnit. Již v roce 2022 v rámci soutěže Stavba roku Cenu za mimořádný společenský přínos a Cenu předsedy Senátu Parlamentu České republiky a byla nominována na Českou cenu za architekturu. V roce 2023 Památník Zámeček získal titul Stavba roku 2023 v Pardubickém kraji, v roce 2024 byl oceněn mezinárodní cenou BIG SEE Architecture Award v kategorii Veřejné a kulturní budovy a stavby infrastruktury. Vedle architektonických ocenění se památník dostal do užších nominací na mezinárodní muzejní ceny Živa 2022, Luigi Micheletti Award 2023 a EMYA 2024.
Budova památníku byla navržena jako betonový odlitek. Je zapuštěna do země, aby nekonkurovala pomníku z roku 1949 a aby byla původní podoba bývalého nacistického popraviště zachována tak, jak jen to je v současnosti možné. V expozici návštěvnický zážitek dotváří hra světla a stínu a syrové materiály jako jsou beton, ocel, plech či robustní dřevo. V jedné části je raritou svažující se hliněná podlaha, která připomíná val, na kterém vyhaslo 194 životů.
Moderní expozice Památníku Zámeček Pardubice připomíná zde popravené oběti, příběh výsadku Silver A, který je úzce spojen s Pardubicemi, odboj i kolaborantství. Vše pak zasazuje do kontextu předválečného a poválečného dění. Návštěvnický zážitek umocňuje architektonické provedení památníku, které pracuje se syrovými materiály jako je beton nebo ocel, s hrou světla a stínu či svažující se podlahou.
Kateřina Hloušková, Památník Zámeček Pardubice
hlouskova@zamecek-memorial.cz , 732 895 227
a tiskový úsek města Pardubic