Zločiny od psacího stolu
Ještě před nástupem nacismu k moci napsal Adolf Hitler ve věznici Landsberg knihu Mein Kampf, ve které shrnul své myšlenky a plány na kolonizaci a přestavbu východu.
Ty začal uskutečňovat po svém nástupu do vedení Německé říše v roce 1933, přesněji v září 1939, kdy došlo k napadení Polska. Ve stejném měsíci začíná akce T4, která měla zbavit Německo „dědičně zatížených“, což znamenalo likvidace zdravotně postižených pacientů v psychiatrických léčebnách a nemocnicích. K vraždění byl používán oxid uhelnatý uměle vytvořený firmou IG Farben. Během dvou let bylo takto zavražděno sedmdesát tisíc rakouských, německých a sudetoněmeckých pacientů.
V červenci 1941, měsíc po útoku na Sovětský svaz, byl pověřen Reinhard Heydrich „konečným řešením židovské otázky“. Pod vedením Heydricha pak začali vznikat nejen koncentrační tábory a židovská ghetta, ale zejména koncentrační tábory, ve kterých probíhalo hromadné vyvražďování evropské židovské populace. Tato operace dostala název po svém tvůrci – Operace Reinhard.